2018 PBA Commissioner's Cup Schedule, Live Stream Info, Results, Team Standings & Updates


2018 PBA Commissioner's Cup: Team Standings

The 12 competing teams and their standings in the 2018 PBA Commissioner's Cup Season 43 (as of July 7):

Rank Team
W
L
PCT
STREAK
1
Rain or Shine Elasto Painters
9
2
0.818
-1
2
Alaska Aces
8
3
0.727
+1
3
TNT Katropa
8
3
0.727
+2
4
Meralco Bolts
7
4
0.636
-2
5
Barangay Ginebra San Miguel
6
5
0.545
+5
6
San Miguel Beermen
6
5
0.545
-1
7
Magnolia Hotshots
6
5
0.545
+2
8
Globalport Batang Pier
5
6
0.455
-1
9
Columbian Dyip
4
7
0.364
-2
10
Phoenix Fuel Masters
4
7
0.364
-1
11
NLEX Road Warriors
2
9
0.182
-5
12
Blackwater Elite
1
10
0.091
-3

LIVE STREAM Info: How to legally watch PBA Philippine Cup 2018 FREE online?.




PBA Philippine Cup 2018: Schedule of games, results, scores, and video

Here's the Season 43 PBA Philippine Cup full games schedule, scores, results, venue, video replay, highlights and live stream info:

Finals (Best-of-7)
Date Time # Team
Score
Team
Stats
TV / Video Venue
Jul. 27 7:00 pm G1
Ginebra
127-99
San Miguel Stats Highlights Araneta Coliseum
Jul. 29 6:30 pm G2
San Miguel
134-109
Ginebra Stats Highlights Araneta Coliseum
Aug. 1 7:00 pm G3
Ginebra
94-132
San Miguel Stats Highlights Araneta Coliseum
Aug. 3 7:00 pm G4
San Miguel
vs.
Ginebra   TV5/ESPN 5 Araneta Coliseum
Aug. 5 6:30 pm G5
Ginebra
vs.
San Miguel   TV5/ESPN 5 Araneta Coliseum
Aug. 8 7:00 pm G6
San Miguel
vs.
Ginebra   TV5/ESPN 5 MOA Arena
Aug. 10 7:00 pm G7
Ginebra
vs.
San Miguel   TV5/ESPN 5 TBA
SEMIFINALS (Best-of-5)
Date Time # Team
Score
Team
Stats
TV / Video Venue
Jul. 14 6:40 pm G1
Alaska
79-82
San Miguel Stats Highlights MOA Arena
Jul. 15 7:00 pm G1
Ginebra
102-89
Rain or Shine Stats Highlights Araneta Coliseum
Jul. 16 7:00 pm G2
San Miguel
105-94
Alaska Stats Highlights Araneta Coliseum
Jul. 21 7:00 pm G2
Rain or Shine
109-100
Ginebra Stats Highlights Araneta Coliseum
Jul. 20 7:00 pm G3
Alaska
125-104
San Miguel Stats Highlights Ynares, Antipolo
Jul. 21 6:30 pm G3
Ginebra
75 - 72.
Rain or Shine Stats Highlights MOA Arena
Jul. 22 6:30 pm G4
Alaska
104-99
San Miguel Stats Highlights Araneta Coliseum
Jul. 23 7:00 pm G4
Rain or Shine
94-96
Ginebra Stats Highlights Araneta Coliseum
QUARTERFINALS
Jul. 9 4:30 pm G1
TNT
110-121
San Miguel Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm G1
Ginebra
88-81
Meralco Stats Highlights
Jul. 10 4:30 pm G1
Rain or Shine
113-114
Globalport Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm G1
Magnolia
78-89
Alaska Stats Highlights
Jul. 11 4:30 pm G2
Meralco
90-104
Ginebra Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm G2
San Miguel
106-102
TNT Stats Highlights
Jul. 12 7:00 pm G2
Globalport
97-103
Rain or Shine Stats Highlights MOA Arena
ELIMINATIONS
Apr. 22 4:30 pm 1
Blackwater
98-126
Columbian Stats Highlights Araneta Coliseum
6:45 pm 2
TNT
128-114
Globalport Stats Highlights
Apr. 25 4:30 pm 3
Columbian
103-116
Meralco Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm 4
Phoenix
107-102
Blackwater Stats Highlights
Apr. 27 4:30 pm 5
Meralco
85-86
Globalport Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm 6
Alaska
103-109
Rain or Shine Stats Highlights
Apr. 28 4:30 pm 7
NLEX
103-123
Columbian Stats Highlights Ynares Center
6:45 pm 8
TNT
106-98
Phoenix Stats Highlights
Apr. 29 4:30 pm 9
Blackwater
74-93
Alaska Stats Highlights Araneta Coliseum
6:45 pm 10
Rain or Shine
108-89
Ginebra Stats Highlights
May 2 4:30 pm 11
Globalport
117-106
Blackwater Stats Highlights Ynares Center
7:00 pm 12
NLEX
97-98
Rain or Shine Stats Highlights
May 4 4:30 pm 13
Alaska
134-103
Columbian Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm 14
Meralco
106-90
NLEX Stats Highlights
May 6 4:30 pm 15
Magnolia
87-89
Phoenix Stats Highlights MOA Arena
6:45 pm 16
Ginebra
92-96
TNT Stats Highlights
May 9 4:30 pm 17
Columbian
104-96
Rain or Shine     MOA Arena
7:00 pm 18
San Miguel
85-93
Meralco  
May 11 4:30 pm 19
Phoenix
115-120
NLEX     Binan. Laguna
7:00 pm 20
Ginebra
105-91
Blackwater  
May 12 5:00 pm 21
Globalport
87-92
Magnolia     AUF Gym, Angeles City
May 13 4:30 pm 22
Alaska
110-100
TNT     Ynares Center
6:45 pm 23
San Miguel
119-123
Rain or Shine  
May 16 4:30 pm 24
Magnolia
126-101
Columbian     Araneta Coliseum
7:00 pm 25
NLEX
94-116
Globalport  
May 18 4:30 pm 26
Blackwater
101-120
TNT Stats   Araneta Coliseum
7:00 pm 27
Meralco
79-81
Magnolia Stats  
May 19 5:00 pm 28
Alaska
105-103
San Miguel Stats Highlights Dumaguete City
May 20 4:30 pm 29
Rain or Shine
96-90
Globalport Stats Highlights Araneta Coliseum
6:45 pm 30
Ginebra
98-103
Phoenix Stats Highlights
May 30 4:30 pm 31
NLEX
93-89
Blackwater Stats Highlights Araneta
Coliseum
7:00 pm 32
Phoenix
94-106
San Miguel Stats Highlights
June 1 4:30 pm 33
Columbian
95-123
TNT Stats Highlights MOA Arena
7:00 pm 34
Ginebra
82-93
Meralco Stats Highlights
June 2 4:30 pm 35
Globalport
103-106
Alaska Stats Highlights Araneta Coliseum
6:45 pm 36
Magnolia
96-99
Rain or Shine Stats Highlights
June 3 4:30 pm 37
TNT
117-106
NLEX Stats Highlights MOA Arena
6:45 pm 38
Ginebra
97-104
San Miguel Stats Highlights
June 6 4:30 pm 39
Magnolia
84-86
Blackwater Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm 40
San Miguel
129-117
Columbian Stats Highlights
June 8 4:30 pm 41
Blackwater
94-104
Rain or Shine Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm 42
Meralco
103-100
Phoenix Stats Highlights
June 9 5:00 pm 43
Ginebra
93-85
NLEX Stats Highlights Legazpi City
June 10 4:30 pm 44
Phoenix
107-115
Columbian Stats Highlights Araneta Coliseum
7:00 pm 45
Alaska
103-99
Magnolia Stats Highlights
June 13 4:15 pm 46
Globalport
98-94
San Miguel Stats Highlights MOA Arena
7:00 pm 47
Magnolia
111-89
TNT Stats Highlights
June 15 4:30 pm 48
Meralco
102-75
Blackwater Stats Highlights MOA Arena
7:00 pm 49
NLEX
111-120
Alaska Stats Highlights
June 16 4:30 pm 50
Rain or Shine
108-106
Phoenix Stats Highlights MOA Arena
6:45 pm 51
San Miguel
99-94
TNT Stats Highlights
June 17 4:30 pm 52
Alaska
74-89
Meralco Stats Highlights Araneta Coliseum
6:45 pm 53
Ginebra
104-84
Magnolia Stats Highlights
June 20 4:30 pm 54
Phoenix
135-108
Globalport     Araneta Coliseum
7:00 pm 55
Columbian
107-134
Ginebra  
June 22 4:30 pm 56
Globalport
133-115
Columbian     Araneta Coliseum
7:00 pm 57
TNT
91-85
Meralco  
June 23 5:00 pm 58
NLEX
114-125
San Miguel     Calasiao, Pangasinan
June 24 4:30 pm 59
Meralco
99-106
Rain or Shine     Araneta Coliseum
6:45 pm 60
Ginebra
105-86
Alaska  
July 4 4:30 pm 61
San Miguel
115-106
Blackwater     MOA Arena
7:00 pm 62
Magnolia
116-89
NLEX  
July 6 4:30 pm 63
Alaska
114-91
Phoenix     Cuneta Astrodome
7:00 pm 64
Globalport
98-116
Ginebra  
July 7 4:30 pm 65
TNT
100-85
Rain or Shine     Araneta Coliseum
6:45 pm 66
San Miguel
97-101
Magnolia  
[SOURCE: Philippine Basketball Association | Sports5]

UPDATES: 2018 PBA Commissioner's Cup

For latest updates, check below the officials tweets of PBA.